Bu makalemde, 4 yıldır lisans almak için hukuk mücadelesi veren Kristijan Nikolov’u ele alacağım. Kristijan Nikolov, 5 Ekim 1996 yılında Makedonya’da doğdu. Basketbol oynamaya 6 yaşında Makedonya’da başladı. 14 yaşına geldiği zaman tüm ailesiyle birlikte Türkiye’ye yerleşti. 2011 yılında Makedon vatandaşlığından çıkıp Türk vatandaşlığına geçti.

 

Galatasaray’da dönemin koçu Oktay Mahmuti’nin isteğiyle Galatasaray’a transfer edildi. Avrupa U-16 Şampiyonası’nda 25.9 sayı ortalamasıya  turnuvanın sayı kralı oldu. Galatasaray’da lisans alıp oynayabilmesi için Türk vatandaşlığına geçmesi gerekiyordu. Bunu ardından Galatasaray, Makedon Federasyonu ile mütalaa etti. Hukuki süreç olağan bir şekilde işlerken Galatasaray, Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan sürecin olumlu bir şekilde bitmesi için yardım talebinde bulundu fakat bu yardım talebi reddedildi. Süreç devam ederken, ilk olarak Burç Koleji ardından Doğa Koleji’nde eğitimine devam etti. Daha sonra Galatasaray alt yapısında antrenmanlara çıkan Nikolov için Galatasaray federasyona başvurup lisans istedi fakat federasyon lisansın onayına izin vermedi. Bunun gerekçesi ise Türkiye Basketbol Federasyonunun, TC pasaportu ile Türk statüsünde oynayarak, Türk oyuncuların sahip olduğu haklardan faydalanmanın ancak “Milli Takım’da oynama potansiyeli olması” şartı ile mümkün olması gerekçesiydi. Bunun üzerine Galatasaray Kulübü, kulüp avukatları ve oyuncunun kendi avukatı Türkiye Basketbol Federasyonu Tahkim Kurulu’na başvurdu. Kristijan Nikolov’un Türk vatandaşlığına geçmesine rağmen lisans alamaması krize yol açtı. Türkiye’de mücadele etmek için gerekli olan lisans işlemlerinin nasıl yapılacağı Türkiye Basketbol Federasyonu Mevzuatlar bölümünde belirtilmiştir. Bu işlemler şu şekildedir;

Tescil ve Lisans İşlemleri

6.4. Kulüpler, tescil işlemi için gerekli bilgi ve belgeleri Internet üzerinden ve/veya doğrudan Federasyona ulaştırmak zorundadır. Tescil ve lisans işlemleri için gerekli bilgi ve belgeler aşağıdaki gibidir.

  1. Tescil Başvuru Belgesi

Sporcuya ait nüfusa esas bilgiler ile tarafların tebligat adreslerinin yer aldığı ve tescil işlemlerine başlanması için kulüp ve sporcu tarafından karşılıklı imzalanmış talepname Internet üzerinden veya bilgisayara ortamında doldurulur. Daha sonra orijinali sporcu imzasıyla TBF’ ye gönderilir.

  1. Sporcunun vesikalık ebatlarında renkli fotoğrafı Elektronik ortamda, elden teslim veya posta kanalıyla
  2. Fotoğraf ve vatandaşlık numarası yer alan nüfus cüzdanın fotokopisi, Elden teslim veya posta kanalıyla
  3. Sporcunun basketbol oynamasında bir engel bulunmadığını belirten; ilk-lisans çıkarmak için çocuk doktorundan, lisans çıkarmak için Federasyonun Internet sitesinden ilan edilmiş muayene ve yapılacak tetkikleri içeren tam teşekküllü hastane, resmi kurumdan ve/veya belirlenmiş doktorlardan en fazla 6 ay içerisinde alınmış sağlık raporu.

Elden teslim veya posta kanalıyla

  1. Federasyon tarafından her yıl için belirlenen tescil bedelin ödendiğine dair banka dekontu Elektronik ortamda, elden teslim veya faks kanalıyla

 Daha sonraki müzakereler sonunda Makedon Federasyonu, Nikolov’un Türk Milli Takımı’nda oynayabilmesi için ‘ŞARTLI’ feragatname verdi. Bu şart ‘Nikolov’un 21 yaşına kadar bekler’ maddesiydi. FIBA kurallarına göre oyuncular 18 yaşından itibaren istediği milli takımı seçebiliyorlar. Nikolov Galatasaray'a geldikten sonra, Makedon federasyonu Nikolov’un 18 yaşına gelince istediği ülkeyi seçebileceğini beyan etti fakat o yaşa kadar federasyon olarak izin vermediklerini açıkladılar. Bu açıklama Nikolov’a zarar verdi. Buna karşılık, Nikolov ileride Türk Milli Takımı'nda oynayacağına dair bir taahhütte bulundu. Ancak Türkiye Basketbol Federasyonu,bu taahhütü samimi bulmadığını söyledi.

403 sayılı Türk Vatandaşlık Kanununun 1. Maddesi uyarınca;

Türk vatandaşı ana veya babadan doğanlar Türk vatandaşlığını kazanma hakkına sahiptirler. Bu yolda yapılacak başvuru üzerine gösterilen ana yada babanın Türk vatandaşı olduğu ilgilinin de bu ailenin çocuğu olduğu tespiti halinde Türk vatandaşlığını kazanırlar.

Ardından gerekli işlemleri yapan Nikolov Makedon vatandaşlığından çıkıp tamamen Türk vatandaşı oldu. Fakat şöyle ilginç bir durum söz konusu; Nikolov’un kız kardeşi Eczacıbaşı’nda lisanslı bir şekilde voleybol oynadı ama Nikolov basketbol oynayamıyor.

Türkiye Basketbol Federasyonu yönergelerine göre; TC vatandaşlık hakkı elde eden ve Türk vatandaşı olarak mücadele eden sporcular, hangi vatandaşlığa bağlı olarak oynamak istediklerini beyan etmek zorundadır. Ancak bu şekilde müsabakalarda yerlerini alabilirler.

Madde 18.2.

 

TC vatandaşlık hakkı elde edip Türk vatandaşı olarak oynayan sporcular takip eden ilk ilgili sözleşme döneminde hangi vatandaşlığa bağlı olarak oynamak istediklerini beyan ederler ve o sezon bitene kadar bu kararlarını değiştiremezler.

Galatasaray Kulübü'nün Makedon asıllı basketbolcusu Kristijan Nikolov, uzun süren hukuk mücadelesinin ardından Türk vatandaşlığına geçerek, lisansına kavuştu.

Fakat, Nikolov sporcu lisansını aldıktan sonra,TBF yönergelerde bazı değişiklikler gerçekleştirdi. Bu yönergelere göre Nikolov,Galatasaray A takımında 21 yaşına gelene kadar oynayamayacak. Bunun üzerine Galatasaray ve oyuncunun avukatları bu durumu yargıya taşıdılar. İlgili yönetmelik;

 

Madde 25.8.

2013-2014 sezonundan itibaren, bir takım, bir sezon içerisinde doğumdan sonra uyruğunu herhangi bir sebeple değiştirmiş yabancı sporcular arasından en fazla bir tanesini sonradan geçtiği uyruğuyla TBF’ye tescil ettirebilecektir. Bu kotaya, Türk Milli Takımlarında yer alan sporcuların dışında kalan Türk vatandaşlığını elde etmiş sporcular da tabi olacaktır. 

 

Madde 26. Yabancı Uyruklu Sporcu Sayısı

26.1. Yabancı Oyuncu Hakları 

26.1.1.

Ülkemizde tescilli her hangi bir kulüpte ümit, genç veya yıldız basketbol takımında resmi müsabakalarda yer almamış bir sporcu yabancı uyruklu sporcu olarak sayılır.

 

İstisna: Kamu görevi, çalışma veya başka nedenlerle yurt dışında bulunan Türk ailelerinin çocuklarında, ülkemiz ümit, genç veya yıldız takımlarından yetişmiş olma şartı aranmaz. 

 

26.1.2. Yabancı uyruklu sporcular herhangi bir ülke vatandaşı olabilir. Bu ülkelerden birinin vatandaşı iken Türk vatandaşlığına geçmiş ve ülkemiz ümit, genç ve yıldız takımlarında oynamamış sporcular sadece yabancı uyruklu sporcu kontenjanında yer alabilir." 

 

 

Konuyu özetlemek gerekirse, Nikolov şu anda 18 yaşında ve değiştirilmiş kurallara göre 21 yaşına kadar a takımda oynayamaz. Çünkü Nikolov’un A takımda oynaması için, 21 yaşına kadar Galatasaray alt yapı takımlarında oynamalıdır. Geçtiğimiz günlerde; Galatasaray idarecisi Murat Özyer katıldığı bir programda, Galatasaray Kulübü’nün ve oyuncunun avukatının gerekli olan hukuki süreci başlattıklarını açıkladı.

Kaan Karaarslan

Hakkımızda

Avukat Özcan Yüksel 1982 yılında Edirne’de doğmuştur. İlk ve orta öğretimini Edirne’de tamamladıktan sonra lise eğitimini İzmir’de Bornova Anadolu Lisesinde tamamlamıştır.Av. Özcan Yüksel 2000 senesinde Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmış buradan mezun olup askerlik hizmetini tamamladıktan sonra da 2007 yılında İzmir Barosuna kayıt olarak Avukatlık mesleğini icra etmeye başlamıştır. 2008 senesinde Yüksel Hukuk Bürosunu kuran Avukat Özcan Yüksel halen daha kurucusu olduğu bu büroda hizmet vermektedir.

İş Ortaklarımız

©2024 sporhukukcusu.com Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn sporhukukcusu.com

Search