Pınar Karşıyaka Spor Kulübünün başarılı koçu Ufuk Sarıca Darüşşafaka Doğuş maçındaki hareketleri nedeniyle 1 maç disiplin cezası ile cezalandırıldı. Öncelikle TBF Disiplin Kurulu'nun 24.12.2014 tarihli kararına bakalım;

TÜRKİYE BASKETBOL FEDERASYONU
DİSİPLİN KURULU

TOPLANTI TARİHİ VE NO : 24.12.2014 - 19
KARARIN TARİHİ VE NO : 24.12.2014 - 132

KARAR

OLAYLAR :
20.12.2014 tarihinde İstanbul’da oynanan DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ – PINAR KARŞIYAKA TBL müsabakası bitiminde Pınar Karşıyaka takımı antrenörü Ufuk Sarıca’nın, yardımcı hakemin yanına giderek, kendisine birtakım sözler söylemesi nedeniyle ilgili dosya Kurulumuza sevk edilmiştir.

İNCELENEN BELGELER;
TBF Sevk Yazısı, Hakem Raporu, Ufuk Sarıca’nın Savunma Yazısı.

GEREKÇE VE KARAR;
Disiplin soruşturmasına esas Hakem Raporu ile savunma yazısı incelendiğinde; müsabaka bitiminde Pınar Karşıyaka takımı antrenörü Ufuk Sarıca’nın, yardımcı hakemin yanına gittiği ve kendisine müsabakanın yönetimi ile ilgili birtakım aşağılayıcı sözler söylediği tespit edilmiştir.

Dosya yukarıdaki şekliyle değerlendirilmekle;

Pınar Karşıyaka takımı antrenörü Ufuk Sarıca’nın eylemine uyan Disiplin Yönergesi’nin 36. maddesi gereğince, kendisinin 1 (BİR) MAÇ MÜSABAKALARDAN MEN VE 4.000-TL PARA CEZASI ile tecziyesine, iş bu kararın ilgiliye tebliğine, Disiplin Yönergesi’nin 51. maddesi çerçevesinde para cezasının 30 gün içinde ödenmesi gerektiğinin bildirilmesine oy birliği ile karar verildi.

 

Bu kararı ve uygulanma zamanını TBF Disiplin Yönergesi açısından inceleyelim

Disiplin Yönergesi 36. Maddesinde aşağıdaki hükümler yer alamaktadır

36. Kaba, Müstehzi ve Küçük Düşürücü Hareketler Basketbol müsabakasından önce, müsabaka sırasında ve müsabakadan sonra görevli hakemlere veya o teşkilat mensuplarına veya sporculara, kuruluş yöneticilerine, seyircilere kaba, alaycı ve küçük düşürücü söz sarf eden veya bu gibi hareketlerde bulunanlara ihtar veya altı aya kadar müsabakalardan men veya o kadar süre hak mahrumiyeti cezası ve/veya 50.000-TL’sına kadar para cezası ile cezalandırılırlar.

 

Koç Ufuk Sarıca'nın aldığı ceza bu maddede yer alan "hakemlere karşı", "kaba, alaycı, küçük düşürücü" söz sınıfına giriyor.

Disiplin Yönergesi 50. Maddeye baktığımızda ise bu cezaların uygulanma zamanı ve tebliğine yönelik ibareler mevcut.

50. Tebligat Basketbol Disiplin Kurulu’nca verilen kararların hüküm fıkrası, ilgili kişi ve kuruluşlara yıldırım telgraf veya faks ile tebliğ edilir. Savunma istek yazıları kişilerin bağlı oldukları kuruluşlara madde 45.1 çerçevesinde gönderilir. Kişilerin bağlı bulunduğu kuruluşlara gönderilen tebligatlar kişiye yapılmış sayılır. Gerekçeli kararlar faks ile veya iadeli taahhütlü olarak ayrıca gönderilir. Bağlı oldukları kulüple ilişkisini kesen kişilerin, tebligata esas adres yada faks numarası bırakmamaları halinde, her türlü tebligat, savunma istemi veya kararın TBF internet sayfasına asılması tebligat yerine geçer.

 

Yine burada yer alan ibarelere göre maç başlamasına bir kaç saat kalsa bile geçerli fax numarasına kararın gönderilmiş olması, bu numara bildirilmediyse de kararın internet sitesinde yer alması tebliğ için yeterli bir husustur.

Hatırlarsınız geçen sene final serisinde Fenerbahçe Ülker Koçu Zeljko Obradovic maç sırasında diskalifiye edilmiş ve tebligatı soyunma odasında elden yapılmıştı. Bu açıdan durum değerlendirildiğinde TBF'nin yine tesadüftür ki bir Galatasaray maçı öncesi aynı tebligatı fax yoluyla ya da elden yapmaması düşünülemez. Hukuki haklılık gerekçeleri elbette tartışılabilir. Ancak bu koşullar altında Ufuk Sarıca bu akşamki maçta takımın başında olamayacaktır.

Hakkımızda

Avukat Özcan Yüksel 1982 yılında Edirne’de doğmuştur. İlk ve orta öğretimini Edirne’de tamamladıktan sonra lise eğitimini İzmir’de Bornova Anadolu Lisesinde tamamlamıştır.Av. Özcan Yüksel 2000 senesinde Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmış buradan mezun olup askerlik hizmetini tamamladıktan sonra da 2007 yılında İzmir Barosuna kayıt olarak Avukatlık mesleğini icra etmeye başlamıştır. 2008 senesinde Yüksel Hukuk Bürosunu kuran Avukat Özcan Yüksel halen daha kurucusu olduğu bu büroda hizmet vermektedir.

İş Ortaklarımız

©2024 sporhukukcusu.com Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn sporhukukcusu.com

Search